Toru (arvutustehnika)

Toru ehk konveier (inglise keeles pipeline) on kogum jadamisi ühendatud andmete töötlemise elemente, kus ühe elemendi väljund on järgmise elemendi sisendiks. Tihti tehakse sealjuures operatsioone samaaegselt.

Konveierite kasutamine on tänapäeva maailmas laialdaselt levinud. Kõige lihtsamaks näiteks võib siia tuua autotööstuse, kus konveierliini peal tehakse iga protsess oma tööjaama juures. Ühes kohas lisatakse juurde mootor, sealt edasi lisatakse rattad jne. Selle eeliseks on see, et kui ühele autole saab mingi detail lisatud saab selle mööda liini edasi saata ning asuda tööle uue auto kallal.

Arvutitehnikaga seotud torud:

  1. Tavalised RISC torud, mis on kasutusel kesktöötlemisseadmetes ja muudes mikroprotsessorites. Neid kasutatakse peamiselt selleks, et täitsa samaaegselt mitmeid käske ühes vooluringis, mis on omakorda jaotatud etappideks, kus iga etapp töötleb mingit kindlat osa ette antud juhisest, andes samal ajal edasi osalisi tulemusi järgmisse staadiumi.
  2. Graafilised torud, mis on kasutusel graafikaprotsessorites (GPU-des). Sarnaselt kesktöötlemisseadmete torudega on graafilised torud jaotatud etappideks, mille alusel käske täidetakse. Üldiselt on selliste torude eesmärgiks töödelda eelnevalt loodud 3D-mudeli põhjal pilt kuvarile. Kuna selliste etappide teostus sõltub suuremas osas sellest, mis tarkvara ja riistvara kasutatakse, ei ole olemas ka ühte universaalset graafilist toru, mis oleks sobiv kõikideks juhtudeks.
  3. Tarkvara torud, mis koosnevad üksteise järel paiknevatest arvuti täidetavatest käskudest (käsud, töötavad programmid, ülesanded, lõimed jne).
  4. HTTP torud, kus kasutatakse tehnikat mitme HTTP-taotluse saatmiseks läbi ühe ja sama TCP ühenduse. Selle tõttu ei pea ootama kui eelnev taotlus lõpetatakse vaid saab saata uue peale.[1]

Developed by StudentB